Vi har udvalgt 8 af vores mest sælgende prisstærke bestseller rødvine og lavet en yderst attraktiv pris og kan smage hvor meget økologisk rødvin du kan få for pengene og finde dine favoritrødvine.
I smagskassen finder du spansk velsmagende spansk Ribera Del Duero, Bobal og Cabernet Sauvignon, testvinder Rhône, Siciliansk rødvin på egns kongedruen Nero D’avola, italiensk ” Amarone Killer” på Amarone metoden Apassimento.
Du får her 8 bestseller rødvine. Fantastisk smagskasse med veltestetede bestsellere til ægte ” kongepris “.
Læs mere om vinene herunder:
11 Pinos Cabernet Sauvignon, økologisk og vegansk rødvin, 2021, Manchuela, Spanien
Whisky Øl og Vinnørden tildelte 4,5/6 glas:: ” Lækker krydret næse med mørke bær i duften. Lækker spænstig muldfylde med krydderier, fin tannin og bred fyldig smag. En super fin vin til grillet rødt kød “.
5/5 stjerner fra Vinavisen
“Rigtig god Rhône-rødvin på druerne Grenache og Syrah – saften og kraften. God frugt, fin krydring og noter af læder og tjære. Plask den gerne over i en karaffel et par timer før måltidet.”
Vivabio Nero D´avola rødvin, Sicilien Italien, Økologisk
5 stjerner i Vinavisen: “Denne rødvin er både delikat og økologisk og med Primitivo-druens frugt og charme. Her med et tilskud af de tørrede frugter fra apassimento-metoden. I smagen noter af kirsebær, hindbær og krydderier”
Domaine Le Renard Vaucluse, økologisk rødvin 2020, Rhone Frankrig
I al beskedenhed så smager Le Renard Vaucluse fremragende til en lav pris hvor rigtig mange danskere ellers ofte oplever ikke at være helt tilfreds med kvalitets- og smagsoplevelsen i deres franske vin. Vaucluse har balancen, frugtoplevelsen, syren og kroppen, der faktisk igen i al beskedenhed revolutionerer markedet for meget hvor meget kvalitet og vin du får for pengene.
Vivabio Syrah Økologisk rødvin 2022, Sicilien Italien
” Man får bestemt rigtig god kvalitet for pengene. Det er en dejlig og harmonisk økologisk rødvin med en fint krydret og blød smag, en anelse syre og et tilpas tanninbid til slut “.
5 Stjerner i Vinavisen – “Blauburger er en østrigsk drue, der lægger den most til en rødvin, der er både økologisk og vegansk – og rigtig god. Især når den har fået lidt luft ved at blive plasket over i en karaffel et par timer før måltidet. Vinen er harmonisk med god frugtfylde, fin krydring og en lang eftersmag”
Valderiz Valdehermoso Joven Ribera del Duero Økologisk rødvin 2022, Spanien
“Saftig, robust og nem at drikke“
“Fantastisk vin, der bliver meget bedre, når du bruger en karaffel. Masser af kirsebær, eg og solbær. Mellemfyldig, meget jordnær og meget fantastisk. Passer godt med argentinske empanadas. Virkelig godt!“
Fordelagtige handelsbetingelser og god service hos SPS Wine:
Laveste pris uanset antal: Hos SPS Wine får du altid din vin til den bedste pris, uanset antal. Du skal altså ikke købe 6 flasker af den samme vin for at opnå rabatten. Så du bestemmer selv om du vil købe en flere af din favoritflaske, eller om du vil købe et antal forskellige og prøve noget nyt.
Tilfredshedsgaranti: Husk er du ikke tilfreds med den vin du har købt hos SPS Wine, så ombytter vi gerne til andre vine eller giver dig pengene tilbage. Vi er interesset i, at du har en god oplevelse med de vine du køber hos os. Gælder også den første åbnede flaske op til 30 dage efter købet.
Mulighed for afhentning: Hvis du ønsker det, så er det muligt at afhente din ordre i Viby efter aftale. Adressen er Ormslevvej 99, 8260 Viby J. Kontakt Søren Pfeil Sørensen, indehaver og vi laver en aftale om afhentning. Jeg kontaktes på telefon 29333438 og mail:sps@spswine.dk.
Har du spørgsmål eller søger du inspiration, så kontakt endelig vores kundeservice.