Smag på Riesling, vanvittig populær druesort i Tyskland og Østrig, og deres suverænt bedst kendte druesort.
Rieslingdruen stammer fra Rhindalen i Tyskland, og er den mest dyrkede drue i Tyskland, men den findes også i andre af Centraleuropas vinregioner, såsom Alsace i Frankrig og i Østrig. Vi har her lavet en smagskasse med vores Rieslingvine fra Tyskland og Østrig. Du får her et udvalg af de disse veltestede og populære vine:
H u M Hofer Riesling Biodynamisk Østrig 2018
5 stjerner Flaskehalsen.nu: “Hos den østrigske producent HuM er den biodynamiske produktion i højsæde. Det giver en række ret flotte vine, men samtidig må man konstatere, at det er en producent med så mange forskellige vine i porteføljen, at man skal holde tungen lige i munden for at finde hoved og hale i, hvad der er hvad. Ikke desto mindre er dette en af de rigtig fine vine fra HuM Hofer, der har skabt en Riesling, der giver eventuelle skeptikere svaret på, hvad det vil sige, når en Riesling har petroleum i duften. Smagen er lidt mere tilbageholdende til at starte med, men efterhånden kommer den massive frugtsmag og giver en flot videreførelse og intensivering af smagsnuancerne. Eftersmagen er diskret og balanceret og giver et fint punktum på en ganske fortræffelig hvidvin.”
Gut von Beiden Riesling 2020, Økologisk hvidvin, Pfalz, Tyskland
- Riesling med aromatisk kompleksitet med duft af moden kvæde og pærekompot, Krydret afslutning der fuldender en fantastisk velafbalanceret vinoplevelse!
Gut von Beiden Riesling Appenhofener Økologisk hvidvin 2021, Pfalz Tyskland
-
Når den skænkes op fanges øjet af den grøn-gule farve. I næsen udfolder der sig en duft af grapefrugt, citrus og hvid fersken. Vinens opkvikkende og smagsstabiliserende syre fylder munden og giver dig lyst til mere.
Biosecco Riesling 2017, Biodynamisk
: – “Østrigske HuM Hofer producerer en hel stribe af spændende vine på forskellige druesorter, og sandelig om det ikke også bliver til et par Prosecco-agtige boblevine. Proppen er den klassiske korkprop, så det er lidt overraskende, at der alligevel er så mange og så sprudlende bobler i vinen, som det er tilfældet. Smagsmæssigt befinder den sig et flot og friskt sted, hvor der stadig er den sødme, vi kender fra samme type Prosecco, men uden at det bliver decideret sødt. Der er god frugt, og det er som om, at der er kælet for Riesling-detaljerne og tilsat fornuftige mængder af skum og bobler, så det hele ender i en sprudlende, rar og festlig flaske bobler.”
Fragtfri levering: Fri fragt ved lev. til pakkeshop ved køb over 499,- kroner. Ellers 29,- kroner ved levering til døren. Ved køb under 499,- Kr. 59 ved levering til pakkeshop og 89 kr. ved levering til døren.
Mulighed for afhentning: Hvis du ønsker det, så er det muligt at afhente din ordre i Viby efter aftale. Adressen er Ormslevvej 99, 8260 Viby J. Kontakt Søren Pfeil Sørensen, indehaver og vi laver en aftale om afhentning. Jeg kontaktes på telefon 29333438 og mail:sps@spswine.dk
Har du spørgsmål eller søger du inspiration, så kontakt endelig vores kundeservice