Domaine Le Renard Vaucluse, økologisk rødvin 2022, Rhone Frankrig

Original price was: 139,95 kr..Current price is: 89,95 kr..

I al beskedenhed så smager den fremragende til en lav pris hvor rigtig mange danskere er forvænte med at franske vine smager der syrlige i denne prisklasse og uden struktur og frugtaroma. Denne har balance, frugtoplevelse, syre og krop der faktisk revolutionerer markedet for hvor meget kvalitet og vin du får for pengene. Og det er selvfølgelig subjektivt og vi glæder os til din feedback.

Vi håber du ligesom os oplever at du med denne vin ikke længere behøver at gå udenom fransk vin i den lavere prisklasse. Her synes vi i hvert fald det hele spiller til prisen.

5 stjerner i vinavisen: “En rigtig lækker rødvin med en meget aromatisk og kompleks bærduft og en krydret smag med hvid peber, strejf af anis og en dejlig saftig note. Herlighederne afsluttes af et tilpas tanninbid. Giv vinen lidt luft i en karaffel et par timer før servering.”

Normalpris 139,95