En fantastisk lys, vældig frisk blanding af Grenache, Cinsault og Syrah fra Lirac i Rhônedalen. Frugten er blåbær og solbær med en subtil andel noter af tørrede urter, rene friske frugter og lette kalkholdige mineralnoter.
Flaskehalsen: ” En ganske speciel fransk rødvin, der har en lys farve med et let lilla skær. Vi har at gøre med en naturvin fra Rhone-området, og den har masser af smag og frugt og ikke så bamset og blød som du kender det fra noget billigere Rhone-vine. Det her er specielt, men det er også ret charmerende”.
Størrelse: 750 ml.
Årgang: 2021
Alkoholprocent: 12,5%
Oprindelse: Rhône Frankrig
Vinhus: Domaine Duseigneur
Druer: 60% Grenache 20% Syrah 20% Cinsault
Fordelagtige handelsbetingelser og god service hos SPS Wine:
Laveste pris uanset antal: Hos SPS Wine får du altid din vin til den bedste pris, uanset antal. Du skal altså ikke købe 6 flasker af den samme vin for at opnå rabatten. Så du bestemmer selv om du vil købe en flere af din favoritflaske, eller om du vil købe et antal forskellige og prøve noget nyt.
Tilfredshedsgaranti: Husk er du ikke tilfreds med den vin du har købt hos SPS Wine, så ombytter vi gerne til andre vine eller giver dig pengene tilbage. Vi er interesset i, at du har en god oplevelse med de vine du køber hos os. Gælder også den første åbnede flaske op til 30 dage efter købet.
Fragtfri levering: Fri fragt ved lev. til pakkeshop ved køb over 499,- kroner. Ellers 29,- kroner ved levering til døren. Ved køb under 499,- Kr. 59 ved levering til pakkeshop og 89 kr. ved levering til døren.
Mulighed for afhentning: Hvis du ønsker det, så er det muligt at afhente din ordre i Viby efter aftale. Adressen er Ormslevvej 99, 8260 Viby J. Kontakt Søren Pfeil Sørensen, indehaver og vi laver en aftale om afhentning. Jeg kontaktes på telefon 29333438 og mail:sps@spswine.dk
Har du spørgsmål eller søger du inspiration, så kontakt endelig vores kundeservice