Domaine Aimé Blouzard Mâcon-Péronne Blanc, Økologisk Hvidvin, Mâcon-Péronne, Frankrig
Nyhed! En spændende hvidvin fra Mâcon-Péronne distriktet i det allersydligste Bourgogne. Det er i Mâcon at landsbyen Chardonnay ligger og denne hvidvin er da også lavet på Chardonnay-druen.
100% Chardonnay. Denne hvidvin kommer fra tre parceller: den første plantet i 1990’erne, de to andre er de ældste parceller på godset, hvoraf den ene blev plantet i 1935. Vinificering med indfødte gærsorter. Blomstret og frisk næse. Godt angreb på ganen, rund og frisk med citrusnoter.
Serveres ved 10-12°C
Oprindelse: Mâcon-Péronne Frankrig
Vinhus: Domaine Aimé Blouzard
Alkohol: 12%
Druer: 100% Chardonnay
Årgang: 2021
Tilfredshedsgaranti
Er du ikke tilfreds, så ombytter vi eller giver pengene tilbage. Gælder også den første åbnede flaske op til 30 dage efter købet.
Hurtig Levering
Levering indenfor 1-2 hverdage. Det er også muligt at afhente din ordre direkte i Viby efter aftale. Tlf. 29333438 & sps@spswine.dk
Fragtfri levering
Fri fragt ved lev. til pakkeshop ved køb over 599,- kroner. Ellers 29,- kroner ved levering til døren.
Har du spørgsmål eller søger du inspiration, så kontakt os endelig på tlf. 29333438 eller sps@spswine.dk. Bedste hilsner, Søren Pfeil Sørensen, indehaver.