Les Croisille Ratafia. Det er en sød, men aromatisk alkoholisk drik, der oprindeligt kommer fra Catalonien, Roussillon i Frankrig og i Italien. Den drikkes som aperitif. Senere blev den også lavet i andre regioner, såsom denne Chateau Croisille fra Cahors.
Den er lavet ved at tilsætte sukker og Eau de Vie, også fra Malbec, til Malbec-druemosten. Tilsætning af alkohol stopper gæringsprocessen, hvilket betyder, at ikke alt sukker er blevet omdannet.
Super som frisk aperitif, med Foie Gras, blåskimmelost, paté eller selvfølgelig til desserter.
Størrelse: 750 ml.
Alkoholprocent: 17%
Oprindelse: Cahors Frankrig
Vinhus: Château Les Crosille
Druer: 100% Malbec
Fordelagtige handelsbetingelser og god service hos SPS Wine:
Tilfredshedsgaranti: Husk er du ikke tilfreds med den vin du har købt hos SPS Wine, så ombytter vi gerne til andre vine eller giver dig pengene tilbage. Vi er interesset i, at du har en god oplevelse med de vine du køber hos os. Gælder også den første åbnede flaske op til 30 dage efter købet.
Prisgaranti: Skulle du imod vores forventning se en af vores vine billigere et andet sted i Danmark, så matcher vi omgående prisen! Gælder op til 14 dage efter købet.
Har du spørgsmål eller søger du inspiration, så kontakt endelig vores kundeservice
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.